Driftstatus:

BankID godkänt för identifiering i offentliga e-tjänster inom EU

2025-01-08

Nu blir det enklare, smidigare och säkrare för svenskar att identifiera sig i offentliga e-tjänster utomlands.

bankid-utomlands-sweden-connect

Nu blir det enklare, smidigare och säkrare för svenskar att identifiera sig i offentliga e-tjänster utomlands. Vid årsskiftet blev BankID publicerad i EU:s officiella tidning (EU official journal) vilket innebär att utländska myndigheter måste lägga till BankID som identifieringsmetod i sina e-tjänster inom 12 månader.

På uppdrag av oss på BankID gjorde DIGG i höstas en anmälan för att göra det möjligt för svenskar att identifiera sig med BankID i utländska myndigheters e-tjänster. Nu är det klart att vi blivit godkända och listade i EU:s officiella tidning (EUT) för elektronisk identifiering. Det innebär att offentliga myndigheter inom samtliga EU-länder har 12 månader på sig att implementera BankID som ett alternativ för identifiering i deras e-tjänster.

Hur går det till?

När en e-legitimation gått igenom anmälningsprocessen har länderna ett år på sig att göra det möjligt att använda e-legitimationen i sina offentliga digitala tjänster. Ofta går det snabbare än så. Det är obligatoriskt för offentliga myndigheter inom EU/EES att tillåta identifiering med alla e-legitimationer som gått igenom processen.

Flera offentliga myndigheter har redan kommit igång att erbjuda BankID som identifieringsmetod i deras e-tjänster, och vi ser fram emot att det fler följer efter.

Fler nyheter